Webkamera

Než se pustíte do výběru webkamery, zamyslete se, jak chcete webkameru využívat. Chcete ji používat pro videokonference nebo s její pomocí monitorovat prostor? Jak kvalitní obraz potřebujete? Budete ji používat za dobrého osvětlení? A kolik peněz chcete za ni utratit?

Webkamery slouží na digitální snímání obrazu za účelem přenosu obrazu prostřednictvím internetu. Podle toho, jak a kam chcete obraz přenášet, se dají použít různé webkamery. Nejzákladnějším využitím webkamer je zprostředkování videokonferencí. Pro tyto účely se používají kamery, které se přichytí na notebook nebo na obrazovku počítače, aby mohly snímat Vaši tvář. Často jsou vybaveny mikrofonem, aby byly schopny současně snímat i Váš hlas.

Dalším využitím může být sledování nějakého prostoru. Webkamery však jen těžko nahradí průmyslové kamery a na hlídání objektu se velmi nehodí. Uplatnění by mohly však najít například u majitelů penzionů, kteří chtějí svým potenciálním zákazníkům průběžně ukazovat, jaké je v dané lokalitě počasí. Na toto využití jsou lepší webkamery s širšími možnostmi uchycení a určitě by se v tomto případě dal dobře využít i zoom, který některé webkamery nabízejí.

Stejně jako na fotoaparátech i webkamerách uvádí rozlišení, ve kterém snímají obraz. Čím vyšší rozlišení, tím vyšší kvalita obrazu a také vyšší cena webkamery. Závisí na Vás, jaký kvalitní obraz potřebujete. Pro komunikaci s kamarády bude stačit 0.1 či 0.3 MP. Pokud však chcete provozovat profesionální videokonference, doporučujeme co nejvyšší rozlišení.

Rozlišení v megapixelů je vlastně vynásobení výšky a šířky snímky v obrazových bodech (tedy z kolik milionů bodů se snímek skládá). Podle účelu webakmery (komu budete obraz zprostředkovávat) si vyberete i rozlišení.

Je třeba si uvědomit, že v závislosti na velikosti rozlišení se zvětšují nároky na přenosovou rychlost, která je nutná pro plynulý přenos obrazové informace. Pokud máte pomalé připojení na internet, nemáte možnost využít vyšší rozlišení. Webkamery s vyšším rozlišením mohou být samozřejmě nastaveny tak, aby snímaly obraz v nižším rozlišení, avšak je potřeba si rozmyslet, zda vyšší rozlišení vůbec někdy využijeme (očekáváme získání lepšího internetového připojení?).

0.1 MP
Obraz je opravdu nejnižší kvality a jeho využití je čistě na amatérské využití a spíše zábavky s webkamerou.

0.3 MP
Obraz je střední kvality a umožňuje videokonference na solidní úrovni.

1.3 MP
Obraz vysoké kvality plně dostačující pro profesionální videokonference. Webkamery s tímto rozlišením se hodí i pro monitorování prostoru.

2.0 MP
Maximální možné rozlišení, které dnešní webkamery dosahují. Tyto webkamery nabízejí výbornou kvalitu obrazu, která se hodí na profesionální videokonference a pro uživatele, kteří touží po maximální možné kvalitě.

Rychlost snímání videa určuje, kolik snímků za sekundu je webkamera schopná udělat. Pro videokonference je třeba ideální 30 FPS. Pokud chceme webkameru používat pro monitorování okolí, postačí nám 15 FPS nebo i méně. Lidské oko je schopno zaznamenat zhruba 25 snímků za sekundu. Z toho vyplývá, že obraz s vyšší obrazovou frekvencí vnímáme jako plynulý. Proto je pro videokonference potřebných alespoň 30 FPS. Pokud bude mít webkamera nižší rychlost snímání videa, bude se nám záznam jevit trhaně.

Pokud však webkameru využíváme pro jiné účely, než je videokonference, tak nám nízká obrazová rychlost nevadí. Webkameru můžeme dokonce využít jen na snímání fotek s určitou frekvencí, která může být mnohem nižší než jeden snímek za sekundu.

Na to, aby kamera udělala kvalitní záznam, je důležité dobré osvětlení. Pokud budete webkameru používat v šeru, doporučujeme zakoupit model, který je vybaven světlem nebo nočním režimem. Pokud webkmera snímá obraz v nepříznivých světelných podmínkách (nedostatek světla), potřebuje k provedení jednoho snímku delší čas (delší expozici). Výsledkem je, že nám klesá rychlost snímání videa (FPS). Z toho důvodu jsou webkamery často vybaveny světlem nebo nočním režimem.

Dnešní webkamery často nabízejí různé doplňkové funkce, které nám usnadní a zpříjemní jejich používání. Mezi nejčastější funkce patří digitální zoom, možnost fotit fotografie ve zvýšeném rozlišení nebo automatické zaměřování obličeje.